नेपाली भुमिमै आएर किन यसो गर्छन भारतीय सुरक्षाकर्मी ?

0
96

नेपाल भारत सीमा क्षेत्र बेलहियामा भारतीय सीमा सुरक्षाबल (एसएसबी) ले अन्तराष्ट्रिय कानुनको उल्घंन गर्दै नेपाली भुमिमै आई चेकजांच गर्ने गरेका छन् । बेलहिया नाका नेपालमा पदमार्ग हुदैं सबैभन्दा धेरै पर्यटक भित्रीने नाका हो । सो नाकामा भारतीय एसएसबीले सुरक्षाको नाममा नेपालबाट भारत तर्फ जाने यात्रुहरुलाई दुखः दिन थालेपछि पर्यटकहरुलाई समेत सास्ती हुन थालेको छ । भारतीय एसएसबीले नेपाली भुमिमै आई चेकजाच गर्ने र प्रतिप्रश्न गर्नेमाथी दुव्र्यवहार समेत गर्ने गरेको छ ।

एसएसबीले चेकजांचको नाममा नेपालबाट भारततर्फ जाने सवारी साधन, पैदल यात्रुलाई दुखः दिनेगरेको छ ।अन्तर्राष्ट्रिय कानुनको ठाडो उल्घंन गर्दै एसएसबीले बेलहिया सुनौली दसगजा क्षेत्रमै चेकजाच गरिरहेको देखिन्छ । भारतीय एसएसबी हातहतियार सहित दसगजामै बसेर चेकजाच गरिरहेका छन् । तर नजिकै रहेको इलका प्रहरी कार्यलय बेलहिया बेखबर जस्तै भएको छ ।मंगलबार सांझ भारतीय एसएसबीले चेकजाचको नाममा नेपालीमाथी दुव्र्यवहार गरेको भन्ने सुनेर सो खबर संकलन गर्न गएका नेपाली पत्रकारहरुलाई पनि नेपाली भुमिमै आई दुव्यवहार गरेको छ । एसएसबीका जवानहरु बेलहिया शान्तिद्वार सम्म आई दसगजा क्षेत्रको तस्वीर किन खिचेको भन्दै धम्काएका थिए । भारतीय सुरक्षाकर्मिहरु ड्रेस र हतियार सहित शान्तिद्वार सम्म आउदा भने त्यहिको इप्रका बेलहियाका ड्युटीमा बसेका प्रहरी भने मौन बसे । सो सम्बन्धमा रुपन्देहीका प्रमुख जिल्ला अधिकारी विनोद सिंहलाई जानकारी गराउदा उनले भारतीय सुरक्षाकर्मिले गलत गरेको प्रतिक्रिया दिए ।

सिंहले सो सम्बन्धमा आफुले भारतीय समकक्षीसंग कुरा गरिसकेको र गलत काम गर्नेलाई कारबाहि गर्ने आश्वासन पाएको समेत बताए ।भारत चीन शित युद्ध चलिरहेको र चिनीया भिजिलान्ते भारत प्रवेश गर्न सक्ने हुदां चेकजाचमा कडाइ गरिएको एसएसबीका एक अधिकृतले बताए । नाम नखुलाउनेगरी उनले भने चिनसंगको लफडा समाप्त नहुदासम्म यो निरन्तर नै हुन्छ ।

एसएसबीले रुपन्देहीको भित्री नाकाहरुमा पनि सुरक्षा तैनाथीलाई व्यापकता दिएको छ । भारतीय बजारमा समान खरिद गर्न जाने होऊन वा नेपालबाट भारत तर्फ जाने जो कोही पनि अहिले भारतीय एसएसबीको दुव्र्यबहार खेप्न

बाध्य भएका छन् । एक हप्ता यता एसएसबीकै कारण नेपालबाट भारत तर्फ जाने सवारी साधनहरु २ किलोमिटर यता सम्म लाइनमा बस्न बाध्य भएका छन् । एउटा सवारी साधन चेकजाच गर्न कम्तिमा २० मिनेट लगाउने गरेको एसएसबीले किन चेकजांच गरेको भनी सोध्नेहरुलाई किन चाहियो भन्दै धम्काउने गरेको छ।भारतीय सुरक्षाकर्मि नेपालमै आई नेपालीमाथी दुव्यर्वहार गरेकोप्रति गृह मन्त्रालयका प्रवक्ता दिपक काफ्लेले सीमामा नेपाली भुमिमा भारतीय सुरक्षाकर्मि आउदा सम्म त्यहां खटिएको प्रहरी मौन बस्नु गम्भिर भएको बताए । उनले त्यसविषयमा मातहातको निकायसंग बुझ्ने बताए ।http://jhapapost.com

SHARE