ओली र प्रचण्डबीच भयो यस्तो सहमति

0
199

काठमाण्डु, १ पुस– माले अध्यक्ष केपी ओली र माओवादी अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डबीच प्रतिनिधिसभाको निर्वाचन परिणाम सार्वजनिक भएलगत्तै सरकार गठन प्रक्रिया अघि बढाउने समझदारी भएको छ । सरकार गठनका लागि राष्ट्रिय सभा गठन बाधक नबन्ने निष्कर्षसहित दुवै नेताले निर्वाचन आयोगले परिणाम सार्वजनिक गरेलगत्तै नयाँ सरकार गठन प्रक्रिया अघि बढाउने समझदारी गरेका हुन् ।

आयोगले परिणाम सार्वजनिक गरेर राष्ट्रपतिलाई बुझाएलगत्तै नयाँ सरकार गठन प्रक्रिया अघि बढाउने उहाँहरूबीच समझदारी भएको छ,’ एमाले निर्वाचन परिचालन कमिटीका प्रवक्ता विष्णु रिमालले भने, ‘आयोगले परिणाम अड्काएर राख्न नमिल्ने भएकाले सरकार गठन प्रक्रिया अघि बढाउने र त्यसका लागि राष्ट्रिय सभा आवश्यक छैन भन्नेमा दुवै नेता स्पष्ट हुनुहुन्छ ।’ प्रतिनिधिसभा र प्रदेश सभाको दोस्रो चरणको निर्वाचनपछि ओली र प्रचण्डबीच पहिलोपटक भेट भएको हो । उनीहरूबीच करिब डेढ घन्टा छलफल भएको छ । पछिल्लोपटक दुई नेताबीच १७ मंसिरमा छलफल भएको थियो ।

खासगरी के–के विषयमा भयो छलफल रु

प्याकेज छलफलका तीन विषय एमाले निर्वाचन परिचालन कमिटीका प्रवक्ता विष्णु रिमालका अनुसार सौहार्दपूर्ण वातावरणमा भएको छलफलमा सरकार गठन, नियोजित रूपमा सुरु गरिएको संवैधानिक विवाद र प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाको भूमिका, प्रदेश सरकार गठन तथा पार्टी एकताको विधि र प्रक्रियाका विषयमा छलफल भएको छ । माओवादी अध्यक्ष प्रचण्डको सचिवालयद्वारा जारी विज्ञप्तिमा पनि सरकार गठन, एकता प्रक्रिया, राष्ट्रिय सभा गठन र समसामयिक राजनीतिक विषयमा केन्द्रित रहेर दुई नेताबीच छलफल भएको उल्लेख छ ।

चुनावको समीक्षा स् गठबन्धन परिणाममुखी दुई नेताबीच निर्वाचन परिणामबारे पनि समीक्षा भएको छ । ‘प्रतिनिधिसभा र प्रदेश सभाको निर्वाचन सफलतापूर्वक सम्पन्न भएको र वाम गठबन्धन परिणाममुखी भएको निष्कर्ष निकालिएको छ,’ माओवादीको विज्ञप्तिमा उल्लेख छ ।पार्टी एकताको विधि र प्रक्रिया टुंगो लगाइने ओली र प्रचण्डबीच सरकार गठनसँगै पार्टी एकता संयोजन समितिमा छलफल गरेर एकताको विधि र प्रक्रिया पहिले टुंगो लगाउने समझदारी भएको छ । त्यसनिम्ति निर्वाचन परिणाम सार्वजनिक भएलगत्तै समितिको बैठक बोलाउने तयारी छ । समितिमा एमाले र माओवादी केन्द्रका शीर्ष नेताहरू सदस्य छन् । विधि र प्रक्रिया टुंग्याएपछि एकीकरण प्रक्रिया रफ्तारमा अघि बढ्ने दुवै नेताको बुझाइ छ ।

एकताविरोधी क्रियाकलाप नगर्न निर्देशन दुवै पार्टीबीच एकता प्रक्रिया पूरा नभएसम्म त्यसलाई असर पार्ने गरी एमाले र माओवादी केन्द्र कतैबाट पनि विरोधी अभिव्यक्ति र क्रियाकलाप हुन नहुनेमा ओली र प्रचण्ड सहमत भएका छन् । त्यस्ता गतिविधि नगर्न निर्देशन जारी गर्ने नेताहरूबीच समझदारी भएको छ । ‘छलफलमा सरकार गठन र पार्टी एकतालाई सफलतापूर्वक सम्पन्न गर्नुपर्ने निष्कर्ष निकाल्दै पार्टी एकतालाई बलियो बनाएर लैजाने समझदारी भएको छ,’ विज्ञप्तिमा भनिएको छ, ‘छलफल अत्यन्तै सकारात्मक भएको र आवश्यक गृहकार्य गरेर अघि बढ्ने दुई अध्यक्षबीच समझदारी भएको छ ।’

अध्यादेश जारी नगर्न राष्ट्रपतिलाई ओलीको सुझाब राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारी र एमाले अध्यक्ष केपी ओलीबीच शुक्रबार भेटवार्ता भएको छ । राष्ट्रिय सभा गठनसम्बन्धी अध्यादेश राष्ट्रपति कार्यालयमै अड्किएको विषयमा ओलीले राष्ट्रपति भण्डारीसँग भेट गरेका हुन् । उनले अध्यादेश गैरसंवैधानिक भएको दाबी गर्दै जारी नगर्न राष्ट्रपतिलाई सुझाब दिएका छन् । बिहीबार प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाले राष्ट्रपतिसँग भेट गरी राष्ट्रिय सभा गठनका लागि अध्यादेश छिटो पारित हुनुपर्नेमा जोड दिएका थिए । ‘राष्ट्रपतिज्यूसँग समसामयिक राजनीतिक परिस्थितिका सन्दर्भमा छलफल भएको छ,’ भेटपछि राष्ट्रपतिका स्वकीय सचिव भेषराज अधिकारीले भने ।

राष्ट्रिय सभा अध्यादेश संविधानविपरीत स् एमाले एमालेले एकल संक्रमणीय निर्वाचन प्रणालीबाट राष्ट्रिय सभा गठन गर्ने प्रस्तावित अध्यादेश संविधानविपरीत भएको निष्कर्ष निकालेको छ । राष्ट्रपति विद्या भण्डारीले संविधानअनुसार अध्यादेश सरकारलाई फिर्ता पठाउन सक्ने जिकिर पनि गरेको छ ।

‘संविधानमा एउटा समानुपातिक र अर्को पहिलो हुने निर्वाचित हुने निर्वाचन प्रणाली छ । यसबाहेकको एकल संक्रमणीय निर्वाचन प्रणालीलाई अहिलेको संविधानले चिन्दैचिन्दैन,’ एमाले नेता विष्णु रिमालले भने, ‘संविधानले नै नचिन्ने अध्यादेशलाई राष्ट्रपतिले कसरी प्रमाणीकरण गर्न मिल्छ रु उहाँ संविधानको पालनकर्ता हो, त्यसैले, गैरसंवैधानिक काम गर्न मिल्दैन, बरु गैरसंवैधानिक काम नगरौँ भनेर फिर्ता पठाउन सक्नुहुन्छ ।’

तत्कालीन राष्ट्रपति डा. रामवरण यादवले माधव नेपाल नेतृत्वको सरकारले पठाएका दुई विधेयक अड्काएपछि

अहिलेसम्म प्रमाणीकरण हुन नसकेको दृष्टान्त दिँदै रिमालले ०४७ को संविधानको व्यवस्थाअनुसार मात्रै त्यतिवेला एकल संक्रमणीय प्रणालीबाट राष्ट्रिय सभा गठन भएको बताए ।निर्वाचन आयोगको भाषा गैरसंवैधानिक संविधानअनुसार निर्वाचन परिणाम सार्वजनिक गर्न नमिल्ने भनेर निर्वाचन आयोगले गैरसंवैधानिक अभिव्यक्ति दिएको भन्दै एमालेले आइतबारसम्म प्रतिनिधिसभातर्फको अन्तिम परिणाम राष्ट्रपतिलाई बुझानुपर्ने मा गरेको छ ।

‘अयोधीप्रसाद यादवले राष्ट्रिय सभा गठन नभएसम्म सरकार बन्न सक्दैन भन्ने कहाँको कानुन पढेर अभिव्यक्ति दिनुभएको छ रु आयोगको यस्तो गैरसंवैधानिक भाषाबाट शेरबहादुर देउवा नेतृत्वको सरकारले विभिन्न निकायमा नियुक्त गरेका पदाधिकारीहरूको चर्तिकला मात्रै देखिनेछ,’ रिमालले भने, ‘अन्यथा आयोगले आइतबारसम्म राष्ट्रपतिलाई निर्वाचनको परिणाम बुझाउनुपर्छ, पार्टीहरूलाई पत्र लेखेर नाम पठाउन र एकतिहाइ महिलाको सुनिश्चितता गर्न भन्नुपर्छ ।’नयाँ पित्रकाबाट

SHARE