सप्लाई कम्पनीमा विदेश जानु भनेको बेचिए बराबर हो !

0
58

सन्जिता देवकोटा/उज्यालो । ‘मलेसिया पुगेर काम गर्न थालेपछि मलाई बेचिएको जस्तै लाग्यो,’ दलबहादुर क्यापछाकी मगरले मलेसियामा काम गर्दाका दिन सम्झिनुभयो ।सिन्धुलीको तीनपाटन गाउँपालिकाका दलबहादुर २०५८ सालमा मलेसिया जानुभएको हो । घरमा आम्दानीको स्रोत नभएपछि दलबहादुरले एसएलसी भन्दा पढ्न सक्नुभएन । त्यसैले आफैं कमाउँछु भनेर मलेसिया लाग्नुभयो ।विदेश जाने भन्ने मनको रहर बाहेक उहाँसँग न त विदेशको बारेमा केही जानकारी थियो न त केही सीप । एसएलसी पास गरेर उच्च शिक्षाका लागि कलेज धाउने बेलामा साहुको ऋण र उज्वल भविष्यको सपना बोकेर दलबहादुर मलेसिया पुग्नुभयो ।

विदेश पठाउने दलालले दलबहादुरलाई निकै राम्रो कुरा सुनाएका थिए । काम पनि अफिसमै बस्ने हो भनेका थिए । गाउँ छोडेर कतै नहिँडेका दलबहादुरले दलालका कुरा नपत्याउने कुरै भएन । मलेसिया पुग्दा त्यहाँको वातावरण र काम दलबहादुरले बुनेको सपना जस्तो भएन ।‘सप्लाई कम्पनीको काम । कहिले के गर्नु पर्ने कहिले के । जहाँ जे काम गर्न मान्छे चाहियो त्यही पठाउने मलाई त उकुसमुकुस हुन्थ्यो तिनीहरुको व्यवहारले,’ दलबहादुर भन्नुहुन्छ ।कामको चिन्ता त एकातिर थियो त्यसमाथि भने अनुसार तलब पनि नपाएपछि दलबहादुरलाई बेक्कार नबुझी आएछु भनेर पछुतो लाग्थ्यो । दलालले ५ सय २० रिंगिट तलव हुन्छ भनेर पठाएपनि उहाँले ४ सय ७५ रुपैयाँ मात्र पाउनुभयो ।

भने अनुसारको काम नहुनु, तलब नहुनु त्यसमाथि ऋण चिन्ता । १ लाख २० हजार रुपैयाँ ऋण तिर्नका लागि दलबहादुरले मलेसियामा ३ वर्ष दुःख गर्नुपर्‍यो । घर फर्किएर दलबहादुरले झण्डै ४ वर्ष यतिकै बिताउनुभयो ।

घरमा गरिखाने अर्को विकल्प नभएपछि उहाँ फेरि २०६५ सालमा मलेसिया नै जानुभयो । पहिले जस्तै यो पालि पनि एक लाख रुपैयाँ ऋण काढेर । दलबहादुर ऋण काढेर मलेसिया त पुग्नुभयो तर यो पटक भने उहाँको स्वास्थ्यले साथ दिएन ।

मलेसिया पुगेको एक हप्तामा कम्पनीले गरेको जाँचमा उहाँ अनफिट हुनुभयो । ‘मेडिकल अनफिट भएको रिपोर्ट आउँदा छाँगाबाट खसेजस्तै लाग्यो । दुःखीलाई जहाँ गएपनि उस्तै हुने रहेछ,’ दलबहादुर भाग्यले नै ठग्यो भनेर चित्त बुझाउनुभयो ।

कम्पनीले उहाँलाई घर फर्काउने तयारी गर्‍यो । घर फर्कने बाटोमा एक लाख रुपैयाँ ऋण काँडा बनेको थियो । नकमाई फर्किंदा साहुको ऋण कसरी तिर्ने दलबहादुर दोधारमा पर्नुभयो । पैसा कमाउनै पर्ने भएपनि अवैधानिक भएर काम गर्न थाल्नुभयो ।

दलबहादुरलाई पहिलो पटक मलेसियामा सप्लाई कम्पनीमा काम गर्दा भन्दा दुःख भयो अवैधानिक भएर काम गर्दा । उहाँले पैसा कमाउन सक्नुभएन । ‘ऋण तिर्ने त परको कुरा फर्किंदा पनि साथीसँग ऋण काढेर फर्किएको म त,’ दलबहादुर २०महिनापछि घर फर्कनुभयो ।

घर फर्कदा मलेसियामा पाएको दुःखले दलबहादुरलाई गाउँ घरमै केही गर्नुपर्छ भन्ने आत्माविस्वास बढायो । घर फर्किएपछि कम्प्युटर सिक्नुभयो । फोटोग्राफीको तालिम पनि लिनुभयो । अहिले उहाँको गाउँमै फोटो स्टुडियो छ ।मलेसियामा झण्डै ५ वर्ष बिताउँदा पनि रित्तो हात फर्किएका दलबहादुर अहिले महिनाको २५ हजार रुपैयाँ कमाउनुहुन्छ । भन्नुहुन्छ, ‘विदेश आफ्ना सपना बिपनामा बदल्न सकिन अहिले वास्तविकतालाई तस्बिरमा बदलेर राम्रो आम्दानी गरिरहेको छु ।’

SHARE